V určitém ročním období můžete předpokládat určitý typ počasí. Zimní dny jsou často chladné či bouřlivé, zatímco letní dny mohou být teplé a slunné. Závisí to na ročním období. Někde mají pouze dvě - období dešťů a období sucha. Jinde mají čtyři - jaro, léto, podzim a zimu.  

Roční období u nás

Jaro

Jakmile zima skončí, slunce vystoupí výš nad obzor a dny se prodlužují. Noci jsou studené, ale dny mohou být už teplé.

 

 

Léto

Slunce je v poledne vysoko na obloze a dny jsou dlouhé a teplé. Za teplého počasí se mohou vyskytnout bouřky. Severní polokoule Země je nakloněna ke slunci. Na jižní polokouli je zima.

 

 

Podzim

Během podzimu se noci prodlužují a stále více se ochlazují. Rána jsou často mlhavá a někdy i mrazivá.

 

 

Zima

Zima je nestudenějším údobím roku. Dny jsou krátké a slunce stojí tak nízko nad obzorem, že se vzduch stěží ohřeje. Severní polokoule je odkloněná od slunce. Na jižní polokouli je léto.

 

 

Roční období se střídají podle toho, kolik slunečního svitu k nám dopadá. V létě pozorujete, že slunce je mnohem výše nad obzorem než v zimě. To znamená, že vaše část Země je otočena ke Slunci.

 

 

 

 

 

 

 

V zimě je slunce nízko nad obzorem a slunce dříve zapadne. Proto je v zimě dříve noc, v létě je naopak světlo od brzkého rána. V období tzv. jarní a podzimní rovnodennosti jsou noc i den stejně dlouhé.

Během jednoho oběhu Země kolem slunce se stihnou vystřídat všechny roční období. Zemská osa je nakloněná a proto je na jedné polokouli zima a na druhé je zároveň  léto.