Oblaky, nebo lidově mraky, nám mohou napovědět co se právě děje v atmosféře a jak se může změnit počasí v nejbližších hodinách nebo dnech. Meteorologové rozlišují oblaky podle výšky od země a zda jsou ve vrstvě (stratus) nebo kupách (cumulus).  

Druhy oblaků

Meteorologové řadí oblaky podle vzhledu a výšky, ve které vznikají. Oblaky nejvyšších pater mají před názvem slovíčko "Cirro", středě vysoká oblaka "Alto".

 

Podle tvaru rozlišujeme kupovité oblaky (Cumulus), vrstenaté oblaky (Stratus) a řasy (Cirrus).

CIRRUS - řasy, ledové krystalky, velmi vysoko
STRATUS - tlustá vrstva mraků
CUMULUS - nadýchané kupy

 

Oblaky nejsou z vodní páry, ale z kapiček vody, podobně jako mlha. Vodní pára je totiž neviditelná.

 

Malý atlas oblaků

Vysoké oblaky (od 5 do 13 km):

Cirrus (Ci) (řasa) Tyto oblaky jsou nejvýše. Tvoří na obloze jakoyb řasy, a to svědčí o tom, že v té výšce vane silný vítr. Jsou známkou nestálého počasí.

 

 

Cirrocumulus (Cc) (řasová kupa) Malé chomáčky ledových mráčků se často formují do útvarů, kterým v Anglii říkají "makrelová obloha", protože tyto mráčky vypadají jako hejna makrel.

 

 

Cirrostratus (Cs) (řasová sloha) Názvy oblaků, které se tvoří vysoko na obloze, vždy začínají slůvkem "cirro". Cirrostratus je tvořen ledovými krystalky.

 

 

 

Střední oblaky (od 2 do 7 km):

Altocumulus (Ac) (vyvýšená kupa) jsou to kupovité oblaky ve střední výšce. Vypadají jako zploštělé vatové kuličky navzájem pospojované.

 

 

 

Nízké oblaky (od země do 2 km):

Stratus (St) (sloha) Tlustá vrstva mraků, visících nízko nad zemí. Někdy skrze ni můžeme uvidět slunce, které vypadá jako stříbrný kotouč.

 

 

 

Stratocumulus (Sc) (slohová kupa) Když vidíte dlouhé "řady" těchto oblaků střední výšky, obvykle je to známkou pěkného počasí. Tyto oblaky vznikají z kup, které se spojují do vrstev.

 

 

 

Oblaky zasahující do více pater

Altostratus (As) (vyvýšená sloha)  skrze tyto mraky vypadá slunce jako za matným sklem. Mohou z nich vypadávat srážky, hlavně v chladné části roku. Často se zde tvoří námraza.

 

 

Nimbostratus (Ns) (dešťová sloha) Tyto silné vrstvy dešťových oblaků začínají poměrně nízko nad zení a mohou dosahovat i do značné výšky.

 

 

 

Cumulus (Cu) (kupa) Nadýchané kupy snadno rozeznáte. Plují nízko nad zemí, vznikají v průběhu dne a když zmohutní, mohou přinášet přeháňky.

 

 

Cumulonimbus (Cb) (dešťová kupa) Jsou to vysoké oblaky, které přinášejí bouřky a dokonce i tornáda. Rostou mohutně do výšky a mohou být dokonce vyšší než Mount Everest!