Za horkých a dusných letních dnů se často stává, že se objeví bouřka. Bouřky jsou obvykle kombinací elektrických výbojů - blesků, větru a deště, někdy i krup.   
    Vznikají hlavně tam, kde velmi teplý a vlhký vzduch stoupá nahoru do vzduchu studeného. Pokud vlhký vzduch stoupá do velké výšky, tak vytvoří ohromné bouřkové mraky zvané dešťové kupy, nazývané i kumulonimby.

Nezřídka se tato oblaka podobají obrovskému květáku, který se v horní části rozšiřuje do tvaru kovadliny. Příchod bouřky často poznáme podle silných a prudkých nárazů větru. Bouřky se předpovídají jen velmi obtížně zejména místní bouřky z tepla, takže nás mohou překvapit kdekoliv.

  Pozorování blesků a hromů:

Při bouřkách se objevují hromy a blesky, které vznikají současně, ale blesk vidíme jako první, protože se světlo pohybuje mnohem rychleji než zvuk. Pokud chcete zjistit, jak je bouřka od vás daleko, tak počítejte sekundy od doby, kdy uvidíte blesk, do zahřmění hromu. Každé 3 sekundy znamenají vzdálenost od bouřky 1 km.

Blesk, který se pohybuje mezi spodní části mraku a zemí může být velmi nebezpečný. Hledá si totiž co nejkratší cestu k zemi. Proto jsou vysoké budovy opatřeny bleskosvodem, který dokáže blesk bezpečně zneškodnit. Hrom je zvuk, který vydává vzduch náhle zahřátý bleskem a na rozdíl od blesku je naprosto neškodný.

obr.č.1: takto vypadá bouřkový mrak z velké vzdálenosti obr.č.2: Ukázka blesku nad městem