Vítejte na stránkách určené (nejen) pro mladé pozorovatele...

 
 
  Počasí,      ať už jsou to slunné dny nebo ničivé vichřice, je součástí každodenního života všech lidí na světě. Na této stránce naleznete vysvětlení, které vám přiblíží, kolik různých přírodních sil se v ovzduší setkává a vytváří rozličné druhy počasí.  
 

   Ahoj děti! Většina z nás se každé ráno podívá zvědavě z okna. Sledujeme, jestli je hezky, modrá obloha a jestli svítí sluníčko. Pokud ano, tak se hned cítíme lépe a začneme den s chutí a dobrou náladou. Naproti tomu, když uvidíme tmavé mraky nebo déšť, tak se nám chce zůstat v posteli a raději nedělat nic. A právě tomu, co venku vidíme, se říká počasí.

   Počasí, to jsou neustálé proměny vzduchu kolem nás. Počasí hraje v našem životě velmi důležitou roli. Kromě toho, že se nám za špatného počasí nechce vstávat, tak počasí také ovlivňuje to, jak se oblékáme, co děláme ve volném čase, co vyroste na polích a také samozřejmě naše zdraví. Počasí také působí na krajinu všude kolem nás. Sníh vyživuje ledovce, vítr zaobluje skály a z písku dokáže vytvořit obrovské duny. Nejdůležitější úlohu při tvorbě počasí mají Slunce, vzduch a voda. Díky Slunci máme na Zemi teplo a světlo, vzduch zase obaluje naší planetu jako ochranná slupka. Voda zase způsobuje, že mohou vzniknout oblaky, které vidíme téměř denně na obloze, a taky to, že na nás prší a sněží.

   Protože lidé věděli, že počasí tak hodně ovlivňuje jejich životy a není před ním úniku, chtěli vždy vědět, jak bude aspoň v nejbližších hodinách. Tak se začalo předpovídat počasí. Nejdříve pomocí lidové meteorologie, která byla blízká astrologii a postupně vědeckými metodami. Na této stránce se dozvíte základní informace o tom, jak se co měří a můžete si i provést pár vlastních pokusů.

Stačí jen kliknout na kapitolu, která vás zajímá:

 
           
   
           
   
           
   
           
   
           
   
           
           
           
 
 

 

Aktuality

16.8.2010: Nové kapitoly "Nebezpečné počasí", "Poznáváme oblaky", "Radary a družice", "Roční období", "Země a Slunce" a "Ozónová vrstva".

25.7.2008: Přidány další 2 odkazy "Optické jevy" a " Předpovídání podle přírody".

6.6.2008: Dokončení základní verze stránek.

3.8.2007: Zpřístupněny následující odkazy: meteorologická budka, měření srážek, měření rychlosti větru, měření tlaku vzduchu.

30.7.2007
Vytvoření základní verze stránek "Mladý meteorolog"

 

ABC Seznam témat

 

Bouřky

Globální oteplování

Měření rychlosti větru

Měření srážek

Měření teploty vzduchu

Měření tlaku vzduchu

Měření vlhkosti vzduchu

Meteorologická budka

Nebezpečné počasí

Optické jevy

Ozónová vrstva

Pozorování oblaků

Povětrnostní mapy

Poznáváme oblaky

Předpovídání počasí

Předpovídání podle přírody

Radary a družice

Roční období

Tropické cyklóny a tornáda

Země a Slunce

 

 

Připomínky k těmto stránkám piště na: racko@chmi.cz

 

 
 
 

Meteorologická literatura       Meteorologický kroužek       Meteorologický atlas oblaků       Metorientace

;